<<  Solar Enerji Dalgıç Pompalar >>
.
     

Günümüzde kullanılan sulama pompaları elektriğin bulunduğu noktalar düşünülerek verimlilikleri ön planda tutulmadan, tasarlanmışlardır. Bu nedenle bu pompalar genelde %30- %60 verimle çalışmaktadırlar. Bu tür pompaları güneş enerjisi ile çalıştırmak iki nedenle mantıklı değildir. Öncelikle verimi bu kadar düşük olan pompalar yaptıkları iş karşılığında çok fazla enerji tüketirler, halbuki bunun yerine çok daha verimli bir pompa çok daha az enerji gereksinimine sahiptir. Diğer taraftan bu pompalar genelde 220V çalıştıklarından güneşten alınan enerjinin invertör yardımı ile 220 Volta çıkarılması gereklidir ve bu ek cihaz maliyeti ve verim kaybı anlamına gelir. 

 

Güneş Panelleri Fotonlar yardımı ile üzerlerinde akım oluştururlar Şarj Regülatörü Paneller üzerindeki akımı akülere düzgün bir biçimde iletirler Akülerde biriktirilen Doğru akım enerjisi gerektiğinde kullanıma hazır halde tutulur. Akülerden alınan direk akım İnvertörde Alternatif akıma (220V) çevrilerek Pompa motoruna güç verilir. 2. Özel Tasarlanmış Solar Pompa için uygulama şekli 1. Piyasada bulunan ve 220V AC ile çalışan Pompa için uygulama şekli Pompa verimi %90 üzerindedir Pompa verimi %30-%60 arasındadır. 

     

Sistemlerin Karşılaştırılması Her iki sistem karşılaştırıldığında • Mevcut pompaları güneş enerjisi ile çalıştırmak için Solar Panel, Regülatör, Akü grubu, İnvertör gerekmektedir. Regülatör, akü ve invertör kayıpları yaklaşık olarak %25 dir. Kullanılan pompa ise %60 verimli kabul edilirse, yaklaşık 1 iş yapmak için 2,2 birim enerji gerekirken. Diğer taraftan • Güneş Enerjisine uygun pompalar ile 1 iş yapmak için yaklaşık olarak 1,2 birim enerji gerekmektedir. Bu da neredeyse Enerji tüketiminin yarıya düşmesi anlamına gelir.