<<  Şarj Regülatörleri >>
.

Şarj regülatörü, güneş panellerinden gelen akımı ve gerilimi (voltajı) “regüle” ederek (dengeleyerek/yöneterek) akünün aşırı derecede şarj edilmesini engelleyen cihazdır. 100 Watt veya 150 Watt güneş panelleri 12 V olarak sunulsa da teknik özelliklerinde voltajın daha yüksek olduğunu görebilirsiniz (17 - 18,5 V). Bu voltaj ile doğrudan aküler şarj edilse akülerde zarar meydana gelecektir. 12 Volt değerinde bir akünün tamamen şarj olması için yaklaşık 13,6 - 14,4 Volt gerilime ihtiyaç duyulmaktadır ve şarj regülatörü bu gerilime ulaşıldığı an akülerin maksimum seviyede dolu değiller ise akülerin şarj olmasını sağlar.

 

Güneş panellerini standart olarak 12 Volt çıkışlı olmamalarının sebebiyse şöyledir: gün boyunca güneşin her an optimum şekilde yansımaması, hava ısısının her an arzu edilen sıcaklıkta olmaması ve güneş panelinin en iyi şekilde elektrik üretmesi için diğer ideal koşulların her an mevcut olmaması bunun en önemli sebebidir. Bu hassasiyetlerden dolayı güneş panellerinin çıkış voltajı daha yükseğe ayarlanır. Bu sayede akülerin ihtiyaç duyduğu 13,6 - 14,4 Volt maksimum seviyede elde edilmeye çalışılır.

       
12V 24V 5 AH / 10 AH Otomotik Şarj Regülatörü 12V 24V 20 AH / 30 AH Otomotik Şarj Regülatörü 12 V 9 A Akü Şarj Adaptörü 12 V 20 A Akü Şarj Adaptörü
       
Sokak lambası kontrol cihazları ise, güneş paneli ile çalışan sokak lambaları için tasarlanmıştır. 12/24V otomatik seçer. Solar sistem performansını arttırır. Otomatil voltaj ayarları yapar. Gün ve geceyi otomatik tanır. 1 ile 15 saat arasında zamanlama fonksiyonu vardır. Jel ve kuru aküler için uygundur. Yüksek ısı, yüksek şarj- deşarj, aşırı yük ve kısa devre koruması vardır. PVM sarj kontrol cihazları 12 V ve 24 V sistemler için uygundur. Panelden gelen enerjiyi otomatik olarak akülerin sarj olabileceği voltaja düşürür. AGM ve JEL aküler için uygundur. Aşırı yük ve kısa devre korumaları mevcuttur.
 
Sokak Aydınlatma Şarj Regülatörü Lcd Ekranlı Şarj Cihazları